İstanbul
0 (552) 450 02 04
info@konusmaterapistiniz.com

Afazi

Afazi Nedir?

Afazi bir nörolojik sorundur. Beynin dilden sorumlu alanlarının bir yada fazla alanının hasarlanması ile ortaya çıkar. Kişinin konuşurken kendini ifade edememesi, konuşulanı anlama güçlüğü, okuma ve yazma güçlüğü şeklinde meydana gelmektedir. Afazi edinilmiş bir dil bozukluğudur. Yani edinilmiş olan dilin bozulması. Genellikle felç yada kafa travmasına bağlı olarak gelişen beyin hasarları afaziye yol açabilmektedir.

Tutuk afazi ve akıcı afazi şeklinde sınıflandırılır.

Tutuk afazi sınıflandırmasının içinde Broca afazisi, Transkortikal Motor afazi ve global afazi şeklinde tipleri vardır. Bunlardan en sık rastladığımız Broca afazisidir.

Broca Afazisi nedir? Beynimizde broca alanının hasarlanması sonucu tutuk konuşma, konuşmanın gramerinin bozulması görülebilir. Yani kişi konuşulanı anlar ancak ifade etmekte güçlük yaşar. Tekrarlama becerisi ve adlandırma becerisi hasarlıdır. Konuşma sırasında sık duraklamalar ve sesletim hataları da yaygın şekilde görülmektedir.

Akıcı afazi sınıflandırmasının Wernicke afazisi, Kondüksiyon afazisi, Transkortikal Sensori Afazi ve anomik afazi şeklinde tipleri vardır.  Bunlardan en sık rastladığımız Wernicke afazisidir.

Wernicke Afazisi nedir?

Beynimizde Wernicke bölgesinin hasarlanması sonucu konuşmanın akıcı olması ancak konuşmada bilgi içeriğinin olmamasına Wernicke afazisi denir.. Duyduğunu ve okuduğunu anlama hasarlıdır. Akıcı saçmalama denilebilir.

Global afazi nedir?ise Afazi tiplerinden en ağır olanıdır. Kişinin hem anlamasında hemde konuşmasında ciddi problemler görünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir