İstanbul
0 (552) 450 02 04
info@konusmaterapistiniz.com

Artikülasyon Bozukluğu

Artikülasyon bozukluğu konuşma içerisinde seslerin hatalı üretilmesi ve/veya hiç üretilememesi durumudur. Artikülasyon bozukluğu olan bireyin çevresindekiler, kişiyi anlamakta zorluk çekebilirler. Örnek olarak /kapı/ yerine /tapı/ demesi, /arı/ yerine /ayı/ demesi bu bozukluğa örnek gösterilebilir. Çocuğunuz /kedi/ derken /k/ sesini doğru çıkarıyor ancak /k/ sesini sonda olduğu durumlarda (ayak->ayat) /t/ sesine dönüştürebilir. Hatalar tutarlıdır yani yanlış ürettiği sesi aynı hatayla üretir. Bu gibi durumlarda dil ve konuşma terapisti çocuğunuzun hangi sesleri hangi pozisyonda ürettiğini değerlendirir ve uygun program hazırlar.

Artikülasyon bozukluğu neden olabilir??

Kişinin artikülatör organları dediğimiz; dil, diş, ve dudak yapılarını yanlış konumlandırmasından kaynaklanabilmektedir. Organik temelli dediğimiz yani doğuştan olan dudak-damak yarıklığı, dil altı bağının varlığı, alt ve üst çenedeki şekil kapanma bozuklukları ve işitme engeline bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Nörolojik açıdan rastladığımız dizartri ve apraksilere eşlik etmektedir.

Dizartri; Konuşma düzeneğindeki kas kontrolünde anormallik, konuşma bozukluğu veya zayıflık sonucu, solunum sesleme, rezonans, sesletim ve prosodinin etkilenmesidir. Apraksinin nedeni kas güçsüzlüğü veya nöromusküler yavaşlık değildir. Motor planlama bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Artikülasyon Terapisine ne zaman başlamalıyız?

Türkçede bulunan seslerin kazanımı belli yaşlarda gerçekleşmelidir. 1-2 yaş civarı dudak sesleri dediğimiz /b,m,p/ sesleri ile başlayıp en son 4 buçuk 5 yaşına doğru /r/ sesini edinirler. 4 buçuk 5 yaşını geçtiği halde tutarlı sesletim hataları yapan bir çocuğun dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Bu sesletim hataları kalıcı olabilmekle beraber, okul döneminde okuma-yazma çalışmalarında sorun yaşamaması bakımından erken başlanan terapi başarıyı yükseltecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir