İstanbul
0 (552) 450 02 04
info@konusmaterapistiniz.com

Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma bizi insan yapan yegâne şeylerden biridir. İkisi birbirinden farklı olsa da birlikte olmadan tam olamazlar. Dil, alıcı dil ve ifade edici dil olmak üzere kendi içerisinde ikiye ayrılır. Alıcı dil söyleneni anlama, yazılanı ve gördüğünü anlama becerisidir. İfade edici dil ise bununla ilgili düşünceleri, hisleri kelimeleri karşı tarafa aktarma becerisidir. Konuşma ise ses ile duyabildiğimiz sözlerin fiziksel olarak kulağımıza gelmesi durumudur. Dil ve konuşmanın da asıl amacı iletişimdir.

Kendinizi ifade edemediğinizi düşünün, sözlerinizin anlaşılmadığını ya da karşınızdaki kişinin söylediklerini anlamadığınızı. Bu iki durumdan ikisini de yapabildiğinizi ama konuşmanızın sürekli sekteye uğradığı ve kendinizi hep yeni baştan başlamak zorunda hissettiğinizi….

Dil ve Konuşma bozuklukları çocuk ya da yetişkin bireyin hayatını oldukça etkilemektedir. Çocukta sık rastladığımız gecikmiş konuşma, artikülasyon problemi ve kekemelik durumu çocukların psikolojik süreçlerini etkiledikleri gibi özgüven problemleri, okul başarısında düşüklük ve agresyon olarak gözlemlenebilmektedir. Eş, dost veya komşu tavsiyesi olan erkek çocuk geç konuşur, babası da geç konuşmuştu, büyüyünce harfi doğru söyler, 15 günde kekemelik kursuna gönder gibi rivayetler kritik dönemleri kaçırmakta oldukça başarılıdır. Sizin veya öğretmenlerin gözlemleri sonucunda, dil veya konuşma alanında geri olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzu geç kalmadan bir dil ve konuşma terapistine götürmelisiniz. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre hazırlanacak özel terapi hedefleri ile belirlenen tarih ve saatlerde görüşmeler ayarlayabilirsiniz. Erken müdahale çocuğunuzun ileride dil ve konuşma problemi yaşamasını ve bazı problemlerin kalıcı olmasını önler.

Yetişkin bireylerde sık rastladığımız kekemelik ve ses bozukluklarına yönelik yine dil ve konuşma terapistinden randevu alınız. Yetişkin bireylerde kekemelik artık değişmez bir yaşam parçası olarak gözükse bile bireye uygun terapi hedefleri ile kontrol etme veya konuşmayı şekillendirme gibi yöntemler ile bireyin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Ses bozukluklarına yönelik genellikle öğretmen hastalığı dediğimiz ses teli nodülü aklımıza gelir. Sesinizle alakalı sizin veya çevrenizin fark ettiği durumlarda ve yaşam kalitenizi etkilediğini düşündüğünüz ses kısıklıkları ve sesteki duyulur değişimlerde dil ve konuşma terapistinden randevu alınız. Yutarken öksürük ve boğulma hissi, yutmayı başlatmakta güçlük, yiyeceklerin boğaza yapışması hissi, açıklanamayan kilo kaybı gibi durumlar yutma bozukluğunun belirtileridir. Bu gibi durumlarda dil ve konuşma terapistinden randevu alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir