İstanbul
0 (552) 450 02 04
info@konusmaterapistiniz.com

Kekemelik

Kekemelik konuşma esnasında, konuşmanın sekteye uğraması, konuşmanın doğal akışında bozulma durumudur. Konuşmaya başlarken yaşanan zorluk, hece ve kelime tekrarları ve uzatma davranışları görülür. Bu davranışlar tek başına görülebildiği gibi şiddet ve duruma bağlı olarak birlikte de görülebilirler. Konuşmaya yansıyan durumlar dışında konuşma dışı davranışlarda görülebilmektedir. Nefes kesilmeleri, baş-boyun-omuz-el ve bacak bölgesindeki kasılmalar veya anlamsız hareketler görülebilir.

Çocukluk döneminde dilin gelişmesi ile birlikte kekemelik ortaya çıkabilmektedir. Kekemeliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak yapılan çalışmalar sonucu genetik ve nörolojik faktör üzerinde yoğunlaşmıştır. Kekemelik psikolojik faktörlerden kaynaklanmaz ancak kekemeliği tetikleyebilir. Kekemelik bir hastalık değildir ve ilaç ile geçmez. Genellikle erkeklerde kızlardan daha sık görülmektedir. Kendiliğinden düzelebildiği gibi hiç düzelme görülmeyebilir. Bu yüzden kritik dönemi geçirmeden kekemelik davranışlarının filizlendiği zaman dil ve konuşma terapistinin kekemeliği değerlendirmesi önemlidir.

Ergen ve yetişkinler için ise takılmaları minimuma indirmek için çalışmalar yapılır. Kişinin hangi durum ve şartlarda kekemeliğinin artıp azaldığı konuşularak gerekli akıcılığı arttırmasına yönelik terapi hedefleri hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir