İstanbul
0 (552) 450 02 04
info@konusmaterapistiniz.com

Motor Konuşma Bozuklukları

Konuşma beynimizde bir dizi eylemlerin gerçekleşmesiyle meydana gelir. Bunlar dilin kodlanması, sinir ve kas , kas ve hareket eylemlerinin bütünleştirilmesine dayanmaktadır. Sinir sistemimizin herhangi bir bölgesindeki hasar sonucu motor konuşma bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Beyin kanaması, beyin zedelenmesi, tümörler, Serebral Palsi, Parkinson, Huntington ve MS ; motor konuşma bozukluklarının nedeni olabilmektedir. Bu motor bozukluklar kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar dizartri ve apraksidir.

Dizartri nedir?

Konuşmanın düzeneğinde üretim alanındaki bozukluktur. Konuşma düzeneğinde kas problemlerindeki anormallik, paralizi veya zayıflık motor konuşma bozukluklarına yol açmaktadır. bunun sonucunda solunum, sesleme rezonans, sesletim ve prosodi etkilenmesi meydana gelmektedir. MS, ALS, CP ve beyin hasarı sonucunda gerçekleşebilir.

Kaslardaki paralizi yani tamamını hareket ettirememe, güçsüzlük, gerginlik, gevşeklik, koordinasyon bozukluğu, titreme ve harekete karşı artan direnç gözlemlenebilir. Hareketlerde aşırı hareket veya hareketsizlik, yanlış yöne hareket, fazla güçte hareket, çok az güçle hareket, zamanlamada yavaşlık, istemsiz hareketler görülebilmektedir. Konuşmada görülen bozukluklar olarak, respirasyon, fonasyon, artikülasyon, prosodi,rezonans gözlenebilmektedir.

Konuşma apraksisi nedir?

Konuşma apraksisinin nedeni kas güçsüzlüğü veya nöromuskuler yavaşlık değildir. motor planlama bozukluğudur. Çocukluk çağında görülebilir. yetişkinlerde de nöropatiye bağlı olarak görebiliriz. İnme, alzheimer, MS, ameliyat travması sonucu olabilir.

Genel semptomlar nelerdir?

Dizartri eşlik ederse yüzde ve dilde güçsüzlük, dil bozuklukları, işitsel işlemleme bozuklukları, bozulmuş oral his görülebilir.

 Aprakside görülen konuşma programlama ve üretim hataları:

Konuşma hatalarında çeşitlilik; tekrarlarken hatayı değiştirme (kipat-kitat-kitap), Ses değiştirmeler, çarpıtmalar, ses atmalar, ötümlü- ötümsüz değişimi (var yerine far demek), Ünsüzlerde ünlülerden daha çok zorlanırlar, Sürtünmeli seslerde duraklardan daha çok zorlanırlar.Benzeşim işlemlerini sıklıkla yaparlar (sarı: sası, elbise: elbibe).Ses değiştirmelerini sıklıkla yaparlar

• Aprakside görülen prosodik bozukluklar:

– Yavaş konuşma

– Hızın arttırılması istendiğinde zorlanma

– Kelimeler arası sessiz duraklar

– Entonasyonda bozukluk

– Hece vurgusunda bozukluk

– Limitli perde aralığı

– Sesin yüksekliğinde sınırlı değişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir